Някъде в конституцията на България е записано, че договорът между граждани и държава е двустранен. По тази логика следва, че той трябва да бъде изпълняван съвестно и от двете страни. Заради това си мисля, че отговорността за благополучието на нацията и правото на качествен живот са поделени между личната отговорност на всеки един граждани и отговорността на държавата.
Пряката отговорност на гражданите се изразява основно чрез доброволното плащане на данъци в държавния бюджет, за да се поддържат основните системи, чрез които функционира обществото ни и чрез които се гарантира достоен живот за всеки един от нас. Заради данъците, които доброволно плащаме, държавата би следвало да ни осигурява свободен достъп до качествено здравно и социално обслужване, което да гарантира физическото и психическото здраве; да осигурява достойни старини, осигурявайки адекватни за съвремието си пенсии, покриващи основни нужди – медицински грижи, психично здраве, достъп до лекарства и елементарни продоволствия като топъл дом и качествена храна.
Но вместо това, в България се получава следната реалност:
Заплата
Средна нетна работна заплата за 2019г. според НСИ в България – 969лв. За да може да живее нормално едно 4-членно домакинство, размерът на работната заплата трябва да бъде не по-нисък от 1259 лева за всеки от двамата възрастни. В момента е с 23% по-нисък от необходимото.
Данъци
Преките данъци в България върху средната работна заплата са около 400лв. – това са сумите, които задължително ни се удържат от заплатите за осигуровки, пенсия, данък общ доход и всички онези ДОО и ЗО, които гордо стоят във фиша за заплата.
ТОВА СА ПРЕКИТЕ ДАНЦИ, ИМА ОЩЕ ЕДНИ, КОИТО СЕ НАРИЧАТ КОСВЕНИ ИЛИ НЕПРЕКИ и са като невидимите морски течения за месечния ни бюджет
Делът на косвените данъци в данъчната тежест в България е 55.3% при средно 34.5% за ЕС. С косвени данъци (мита, акцизи, ДДС) се облага 70% от потреблението на стоки и услуги, като тук влизат стоки и услуги, които са от жизненоважно значение за качеството на живот – храни, горива, дрехи, ел. енергия, лекарства – и чиито цени директно влияят върху цените на всички останали стоки и услуги.
- 27.9% от домакинствата са с общ доход на 1 лице до 348 лв. (официална линия на бедност за 2019 г.), или близо до 2 мил. 012 хил. лица. Спрямо същия период на предходната година броят нараства с около 122 хил. лица.
- 42.5% от домакинствата са с общ доход на 1 лице от линията на бедност (348 лв.) до необходимите средства за живот (или около 3 млн. 066 хил. лица).
- 29.6% от домакинствата са с общ доход 1 л. над издръжката на живот (610 лв.), а това представлява около 2 млн.135 хил. лица (нарастване с около 209 хил. лица), след като през същия период на 2018 г. са 26.7%.
- По данните на Евростат 33,7% от населението, или около 2,4 млн. души, не могат да поддържа домовете си достатъчно топли, при средни нива за ЕС от 7,3%. Това оказва неблагоприятно въздействие, както върху здравето, така и върху условията на живот и благосъстояние на населението.
- Според здравния профил на България, подготвен от Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, средните стойности, отделяни за здраве, са подобни на тези в ЕС – общо 8.1% от брутния вътрешен продукт, или около 10 млрд. лв. Но въпреки това смъртността в България е рекордно висока, здравноосигурените пациенти са принудени да доплащат недопустимо високи суми, а медицинският персонал липсва.
- Здравеопазването и социалните услуги са финансово недостъпни – в България се доплащат 48% над задължителните осигуровки. Средното ниво на доплащане извън осигурителната система в ЕС е 10-15%. Съотношението на доплащане за лекарства в Европейския съюз е между 20 и 30%, а в България е между 65 и 70%
- България е европейската членка с най-много болници на глава от населението, но същевременно е с най-висока смъртност в ЕС
- По коефициент на обща смъртност България отдавна заема второ място в света
- България е на първо място в света сред 250 страни по намаляване на населението.
- 64% от българите страдат от психични проблеми
- 61% от възрастните български са застрашени от мизерия и социално изключване.
- България е първа в ЕС по неграмотност
- Първа по корупция на всички нива
- Първа по битова престъпност
- Прагът на бедност в България е 363лв. , мин пенсия – 250лв., а социалната пенсия – 125лв.
Това са фактите. Пред тях езикът на политическата омраза е безсилен.