Трансхуманизмът – новият световен ред, лежащ на стари схващания
Какво предтсавлява трансхуманизмът? Това е идеология, философия, виждане за света и хората. Най-висшата форма на материализма. Следващ етап на капитализма. Трансхуманизъм буквално означава изместване на човека и е следствие от бясната инерция, която човечеството набра в нелепия си опит да надвие Бог /Природата/ чрез технологиите. В основата си трансхуманизмът не се различава от двете водещи идеологии /системи/ в света – комунизма и капитализма. Две привидно различни идеологии, стъпили на една обща основа – бюрократично изградено общество, в което ресурсите* се контролират от малцината, добрали се до върха. Но докато при комунизма и капитализма контролът на ресурсите се осъществява от институциите и бюрократите, то при трансхуманизма, тази роля ще се пада на компютрите.
Днес светът принадлежи на технологиите
В същността си технологиите са нещо полезно. Също като ядрената енергия. Но всички знаем какво е причинило погрешното използване на едно полезно нещо по време на Втората световна война. Бум! Същото ще причини и погрешното използване на технологиите. Или вместо да го наричаме погрешно – нека го наречем с истинското му име – концентриране на власт. Нека не забравяме, че благата на нашата планета са съсредоточени в ръцете на един процент (1%) от хората. И нека за момент се отърсим от конспиративните теории за световния елит, състоящ се от извънземни или тайни ордени на евнуси. Световният елит не е постоянна величина. Някога на върха са били банките, после фабрикантите, а днес – корпорациите (технологични, фармацевтични, хранителни). Спомнете си гаражните истории на Бил Гейтс и Стив Джобс – няма извънземни, няма посвещаване в тайнствата на девиците. Има двама нахъсани младоци, които са извадили дяволски късмет.
Ако бюрократичният апарат в този си вид – съсредоточен в ръцете на световния елит, се превърне в една дигитална машина, чиято единствена цел е масов контрол над хората, то със света, какъвто го познаваме, е свършено. Благодарение на бюрократично организираното ни общество, ние вече сме притъпили голяма част от човешките си инстинкти. Системата и правилното ѝ функциониране отдавна са заместили човека и неговото правилно психосоциално функциониране. Хуманността е отстъпила пред бюрокрацията, а тя- пред парите. С преминаването към дигиталната бюрокрация – основните характеристики, които ни различават от животните, а и от машините – разум, емоционалност и духовност, ще се затрият напълно. Хуманитарните науки като право, филологии, медицина, психология ще изчезнат и ще бъдат заместени от един алгоритъм, който ще се движи по тясно зададени критерии. Физическите пари ще бъдат заменени от електронни, а „заплатите” ще се определят според правилните реакции на трансхората към системата. Всичко това ще е следствие на естествената еволюция на философията на материализма, която стои в центъра и на комунизма, и на капитализма.
Това ли е най-доброто, на което сме способни?
В света, в който живеем, всичко е свързано и всички процеси се развиват, следвайки определени закономерности. Живеем в една обществено- икономическа екосистема, в която, ако равновесието бъде нарушено, се получава дисбаланс, който за известно време може да бъде поддържан изкуствено с икономически инструменти, но после неизбежно следва катастрофа.
Ние постоянно сме свидетели на тези катастрофи – войни, икономически кризи, политически кризи, глад. Стабилността в нашите обществено-икономически екосистеми винаги е краткотрайна и обикновено в рамките на един човешки живот се случват няколко големи сътресения. За щастие много учени са посветили живота си, за да разработят стабилни икономически модели, в които балансът е водещ. В центъра на тези модели стои човекът, а не системата и технологиите. За това и учените, които са посветили живота са на тях, се наричат хуманисти, а идеологията им – Хуманизъм.
Фундаменталната разлика меджу двете идеологии е, че
Трансхуманизмът предлага решение на всички глобални проблеми на човечеството, по способа “няма човек- няма проблем- има система, от която няма мърдане”.
Хуманизмът предлага решение на човешките проблеми, като отстрани причината за тези проблеми – стария бюрократичен апарат, който позволява безпроблемното концентриране на власт.
|
Капитализмът има алтернативи, но днес фундаменталният въпросът е дали съвременното човечество е узряло да се раздели с грешния модел на геоцентризма в своите социлано- икономически системи и да постави в центъра човека, а не системата.